Siirry sisältöön
Yhteystiedot Asioi verkossa Palaute Haku
kalmarin huvilassa luetaan kirjaa soitetaan.

Asikkalan galleria
ja näyttelyt

Päijännetalo, Meijeritie 1, 17200 Vääksy

Näytä sijainti kartalla

Päijännetalon näyttelytilat ovat avoinna läpi vuoden matkailuinfon aukioloaikojen mukaisesti.

1. kerros

Päijännetalon ensimmäisessä kerroksessa voi tutustua

  • Päijännetunneliin
  • Veden matkaan Päijänteeltä pääkaupunkiseudulle
  • Salpausselkä Geopark-infopisteeseen.

Lue Päijännetunnelin kesällä 2021 uudistetusta näyttelystä

2. kerros:

Asikkala Pelilaudalla -näyttely

Kuvaaja: Sirpa Glad-Staf

Päijännetalon toisessa kerroksessa voi tutustua

  • Asikkala Pelilaudalla -näyttely

    Näyttely tarjoaa kävijöilleen mahdollisuuden pelata Asikkala-aiheisia pelejä sekä sukeltaa pelimuistojen maailmaan. Pelit tarjoavat mahdollisuuden nähdä Asikkalan alue uudesta näkökulmasta. Päijännetalolla voit kokea millaista olisi kulkea Asikkalassa junalla Ticket To Ride -pelin Asikkala-lisäosan mukaan, voit vierailla Urajärven kartanolla etsimässä Hugon ja Lillyn esineitä tai pelata esimerkiksi jättikoossa toteutettua Ankerias ja Tikapuut -peliä, joka pohjautuu perinteiseen käärme ja tikapuut -peliin. Entä miltä kuulostaisi seikkailu viikinkien kanssa metsästämässä Asikkalan riipusta Afrikan tähden hengessä? Näyttely tarjoaa myös ainutlaatuisen mahdollisuuden oman pelisi toteuttamiseen! Voit käyttää vanhoja Asikkalan karttoja inspiraationa ja luoda oman uniikin pelisi tai tehdä oman monopolyn joka sijoittuu sinun omille kaduille. Tule mukaan luomaan uusia pelimuistoja!
  • Suomen vapaa-ajankalastusmuseon näyttelyyn kalastuksen historiasta ja nykypäivästä.
  • Päijännetalon kabinetti
    Ension Rapalan elämä, työ ja henkinen perintö Vapaa-ajan kalastusmuseo 2. krs. Suomen vapaa-ajankalastusmuseosäätiö kunnioittaa Ensio Rapalan muistoa järjestämällä Päijännetalolla kesäksi erikoisnäyttelyn. Näyttely valottaa Rapalan perheen historiaa ja Ension elämäntyötä yhtiön johdossa. Kokoelma sisältää myös ennennäkemätöntä ja autenttista materiaalia Rapalan perheen, yhtiön ja Ension elämän varrelta.

3. kerros:

SAHTIA, SAHTIA -näyttely Päijännetalon Pinta galleria 27.9.2025 – 8.8.2026


Sahtia, sahtia -näyttely järjestetään Päijännetalolla ja se keskittyy perinteiseen sahtiin, joka on merkittävä osa Päijät-Hämäläistä kulttuuriperintöä. Näyttelyssä tuodaan esille sahdin pitkä historia ja sen valmistusprosessit, jotka ovat siirtyneet sukupolvelta toiselle vuosisatojen ajan. Sahti on muinaisolut ja perinnejuoma, joka on olennainen osa paikallista historiaa ja kulttuuria.


Näyttelyssä korostetaan sahdin merkitystä yhteisöllisyydessä ja paikallisessa perinteessä. Esillä on sahtiin liittyviä esineitä, valokuvia ja muistoja, jotka kertovat sahdin valmistuksen ja nauttimisen perinteistä eri alueilla. Näyttelyä tukevat useat paikalliset ja kansalliset toimijat, jotka haluavat edistää sahdin kulttuuriperinnön säilymistä.


Myöhemmin on tulossa Lahden museoiden Muistamot Päijännetalolla:
– Ke 8.10. klo 17–19: Kuurna esiin
– Ke 5.11. klo 17–19: Suunmukaista
– Ke 3.12. klo 17–19: Haarikka huulille
Lue lisää:
https://www.lahdenhistoriallinen.fi/tee-ja-koe/muistamo/

Päijännetalo
Pinta galleria 3. krs.
ti-pe klo 11-17
la klo 11-16
Meijeritie 1
Vääksy

1. kerros:

Punaniska palaa. Se tapahtuu Päijännetalossa 4.9. korkattavassa sarjakuvanäyttelyssä.
Punaniska palaa -näyttely vie kävijänsä takaisin 1990-luvulle, jolloin sarjakuva ilmestyi Helsingin Sanomissa sekä omana albumisarjanaan.
Punaniska palaa myös uudessa albumissa, jonka nimi on sattuvasti Punaniska palaa. Se julkaistaan näyttelyn avajaisissa.
Punaniska palaa myös kaunistamaan Mobilisti-lehteä Romulaanin Punaniska -sarjassa.
Punaniska palaa myös sävelin. Marko Haavisto teroittaa kynsiään raadellakseen kilpailijansa kantrimusiikin tuulisilla preerioilla.
Punaniska on humoristinen suomalainen Villin lännen sarjakuva, jonka ovat luoneet Harri ”Wallu” Vaalio ja Rauli ”Rallu” Nordberg.
Punaniska-sarjakuvalle on ollut ominaista yhteisöllinen luonne. Wallu Vaalio on hahmon luoja ja pääasiallinen piirtäjä, mutta monet muut suomalaiset, ja jopa ulkomaiset piirtäjät ovat vuosien varrella osallistuneet Punaniskasaagan kuvittamiseen omalla tyylillään. Näyttely avaa näin laajemminkin näkökulmaa suomalaiseen sarjakuvakenttään ja sen toimijoihin.
Punaniska palaa sarjakuvanäyttely on nähtävillä Päijännetalon Deep Art Spacessa 4.9- 19.12.2025.


Päijännetalo
Deep art space 1.krs
ti-pe klo 11-17
la klo 11-16
Meijeritie 1
17200 Vääksy

Kalmarintie 8, 17200 Vääksy

Näytä sijainti kartalla

Danielson-Kalmarin huvilassa on nähtävillä vaihtuvia näyttelyitä. Avoinna kesäkaudella.

Kaksinkertainen Mannerheim-ristin ritari nro 12 Aaro Pajari ja Mannerheim-ristin ritari nro 158 Kalervo Loimu – Asikkalassa syntyneet” näyttely tuo esille näiden kahden sankarin sotatiet ja saavutukset. Näyttelyn on koonnut sotahistorian asiantuntija Tuomo Juntunen Pajarin Poikien Perinneyhdistyksestä. Näyttely tarjoaa mielenkiintoisia yksityiskohtia, kuten tarinat Suursaaren valtauksesta vuonna 1942 ja Pajarin Sotakirkosta. Osa näyttelyn materiaalista on saatu lainaksi Tampereen Suojeluskunta- ja Lottamuseosta.

Näyttely on avoinna yleisölle lokakuuhun 2025 asti. Näyttelyyn on valittu ajankohta, jolloin samana päivänä tulee kuluneeksi 80 vuotta siitä, kun Aaro Pajari ja Kalervo Loimu palkittiin Vapaudenristin 2. luokan Mannerheim-ristillä, Pajari toisen kerran.

Näyttely avoinna seuraavasti:
LA 5.4, 10.5, 24.5, 14.6
SU 29.6, 6.7, 20.7
LA 9.8, 23.8
Näyttely avoinna klo 11-14

Tammenlehvätalo
Vartiopolku 4-6

Vapaa pääsy – lämpimästi tervetuloa!

(Muita aikoja voi tiedustella Kulttuurituottajalta: solja.jarvenpaa@asikkala.fi)


Tammenlehvätalo
Vartiopolku 4-6
Vääksy

Taidevintti, Kanavatie 17, 17200 Vääksy

Näytä sijainti kartalla

Taidevintillä pidetään Asikkalan Taiteilijaseura ry:n perinteiset kesän yhteisnäyttelyt sekä vaihtuvia yksityis- ja yhteisnäyttelyjä kaikkina vuodenaikoina.

Lisätietoja Asikkalan Taiteilijaseuran sivuilta

Asikkalantie 21, 17200 Vääksy

Näytä sijainti kartalla

Kirjaston näyttelyvitriini

Asikkalan kirjastossa on nähtävillä vaihtuvia näyttelyitä. Voit myös tuoda kirjaston tiloihin oman näyttelysi.

Lisätietoja kirjaston näyttelytiloista