Siirry sisältöön
Yhteystiedot Asioi verkossa Palaute Haku

Tarjoamme terveellistä, turvallista ja maistuvaa ruokaa

  • Kouluateriat suunnitellaan ravitsemussuositusten* mukaisesti ja ne täyttävät Sydänmerkki-aterian kriteerit
  • Kerran viikossa kaikilla kasvisruokapäivä ja kouluilla kasvisvaihtoehto tarjolla myös päivittäin
  • Raaka-aineet ovat pääosin kotimaisia, kasvikset ja juurekset aina kun saatavissa
  • Liha aina kotimaista
  • Tarjolla on LUOMUA puurohiutaleina
  • Ruokajuomana on suositusten mukainen rasvatonmaito
  • Ruoka valmistetaan samoista hyvistä raaka-aineista, kuin kotiruoka.
  • Ruoka on aina laktoositonta

Ruoan valmistuksesta ja tarjoilusta vastaavat koulutetut ammattilaiset.

Koululounaan malliateria

* = noudatamme THL:n Suomalaisia ravitsemussuosituksia (2024), THL:n kouluruokasuosituksia (2017) sekä THL:n toisen asteen opiskelijaruokasuosituksia (2019)


Koulujen ajankohtaiseen ruokalistaan pääset tästä

Kouluilla on seitsämän viikon kiertävä ruokalista jossa huomioidaan kausiraaka-aineet sekä tärkeimmät juhlapyhät. Koulujen ruokalistat julkaistaan myös Päijät-Häme lehdessä.

Aurinkovuoren koulun linjasto

Kouluilla on tarjolla kaksi lounasvaihtoehtoa lähes päivittäin, joista toinen on kasvisruoka ”makujen maailma”. Kerran viikossa kaikilla on kasvisruokapäivä.

– Kouluruokamme on laktoositonta, mutta laktoositon maito tulee oppilaan itse ottaa erikseen linjastosta tarvittaessa. Vähälaktoosisuudesta tai laktoosittomuudesta ei siis tarvitse tehdä erityisruokavalioilmoitusta.

– Erityisruokavaliot, joista tarvitsemme keittiöille lääkärintodistuksen ovat: keliakia, täysin maidoton- ja täysin viljaton ruokavalio sekä anafylaktisen shokin aiheuttavat yliherkkyydet.

– Erityisruokavalion valmistamme henkilöille, joilla on todettu jokin ruoka-aineallergia tai yliherkkyys, ja josta aiheutuu vakavia allergiaoireita. Lievissä allergiaoireissa noudatetaan Käypä hoito-suositusten mukaista siedättämistä.

– Erityisruokavalioilmoituksen saa kouluterveydenhoitajalta käynnin tai puhelinsoiton perusteella, mikäli edellä mainitut kriteerit täyttyvät. Ruoka-aine allergioissa tulee mainita myös, mikäli raaka-aine ei käy raakana/ kypsänä/ uutteena/ mausteena.

– Erityisruokavalioilmoitukset tulee päivittää vuosittain. Jos siinä ei ole tapahtunut muutoksia riittää ilmoitus suoraan keittiölle nuoren/ vanhemman toimesta (ei siis tarvita uutta erityisruokavalioilmoitusta). Mikäli päivitysilmoitusta ei tehdä lukukauden alussa katsotaan erityisruokavalio lopetetuksi.

– Erityisruokavalioilmoitukset tulee päivittää kouluterveydenhoitajan/ lääkärin todistuksella aina koulusta toiseen siirryttäessä.

– Mikäli yksilöllistä (tehdään moniallergisille nimellä) erityisruokavalioruokaa ei käydä syömässä viikkoon ilman ilmoitusta keittiölle, katsotaan se lopetetuksi.

– Eettiset ja etniset erityisruokavaliot voi sopia ottamalla yhteyttä suoraan minuun. Autan mielelläni myös muissa kouluruokailuun tai yleensä nuoren ruokailuun liittyvissä haasteissa.

Keittiöiden yhteystiedot:

Vesivehmaa, heli.laulajainen@asikkala.fi p. 044 778 0007
Aurinkovuori + VYK, marika.pukarinen@asikkala.fi p. 044 778 0055
Ateriapalveluhallinto, minna.pettinen@asikkala.fi p. 044 778 0215

Aurinkovuorella kokeillaan taas tarjottimetonta ruokailua!